Terapia Czaszkowo-Krzyżowa lub inaczej Osteopatia Kranialna, jest delikatną formą dotyku i manipulacji w określonych miejscach ciała. Jest niesłychanie skuteczną metodą jeżeli chodzi o usuwanie napięć występujących w układzie czaszkowo-krzyżowym i uruchomienie mechanizmu samoregulacji tego systemu. W skład układu kranialnego wchodzi czaszka, opony otaczające mózg, rdzeń kręgowy, płyn mózgowy-rdzeniowy, kręgosłup z okoliczną tkanką łączną, kość krzyżowa i wszystkie błony łącznotkankowe, takie jak przepona, osierdzie, opłucna i wiele innych. Urazy okołoporodowe, czyli takie które powstały w czasie interwencyjnego porodu, mogą prowadzić do nasilających się z wiekiem napięć, prowadzących do schorzeń somatycznych, takich jak: psychozy, autyzm, kłopoty z koncentracją, zaburzenia osobowości, nadpobudliwość, stres, dysleksja, kłopoty w szkole, bóle i zawroty głowy, migreny, kłopoty ze wzrokiem i słuchem, nawracające zapalenie uszu, napięcia i bóle w stawie skroniowo-żuchwowym, wady wymowy, zgrzytanie zębami, wady zgryzu, skoliozy i wiele innych.
Poza wymienionymi już wartościami leczniczymi, Terapia Czaszkowo-Krzyżowa pogłębia oddech, likwiduje napięciowe bóle brzucha, poprawia krążenie, pracę układu limfatycznego, przyspiesza oczyszczanie organizmu. Jest niesłychanie skuteczna przy porażeniach mózgowych, usuwa bowiem napięcia powstałe w mózgu i w całym orgaznizmie, i pozwala na znaczne przyspieszenie rozwoju u dzieci.
Problemem autyzmu zajmuje się klinika Osteopatii Kranialnej, znajdująca się w USA na Florydzie. Z obserwacji dr Uplagra, który jest jej założycielem i najwybitniejszym specjalistą w dziedzinie Terapii Czaszkowo-Krzyżowej, wynika, że napięcie prawej kości skroniowej może wywoływać objawy agresji z samookaleczaniem włącznie. Odblokowanie tych napięć przynosi dużą poprawę zachowania.
Na co pomaga? Terapia czaszkowo – krzyżowa może pomóc w przypadku następujących problemów zdrowotnych:
- Psychozy, autyzmu, kłopotów z koncentracją, zaburzeń osobowości, nadpobudliwości u dzieci i dorosłych, stresu, dysleksji, kłopotów w szkole.
- Bólów i zawrotów głowy, migren, kłopotów ze wzrokiem i słuchem, nawracających zapaleń uszu u dzieci i dorosłych, zapalenia zatok, napieć i bólów w stawie skroniowo – żuchwowym, wybicia żuchwy, wady wymowy, zgrzytania zebami oraz wady zgryzu.
- Bólów kręgosłupa i pleców, zapalenia korzonków, rwy kulszowej, skoliozy, bolesnego napięcia barków, wszystkich urazów powypadkowych, w tym powypadkowego urazu odgięciowego kręgosłupa i wielu innych.
Program KURSU TERAPII CZASZKOWO-KRZYŻOWEJ stopień podstawowy.
Szkolenie obejmuje dziesięciostopniowe techniki rozluźniające i normalizujące pracę układu czaszkowo-krzyżowego i przepływ płynów ustrojowych wg J. Upledgera wzbogacone o techniki osteopatyczne.
Część I Przypomina anatomię i fizjologię systemu czaszkowo-krzyżowego, wyjaśnia pracę tego systemu. Uczy rozpoznania i wyczuwania tętnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, rozpoznawania ograniczeń i blokad napięciowych, a także dziesięciostopniowej techniki rozluźniania tych napięć. W programie:
- Anatomia i fizjologia systemu czaszkowo-krzyżowego.
- Wyjaśnienie pracy tego systemu.
- Rozpoznanie i wyczuwanie rytmu bicia serca.
- Rozpoznanie i wyczuwanie rytmu oddechowego.
- Rozpoznanie i wyczuwanie rytmu czaszkowo-krzyżowego.
- Technika rozluźnienia obręczy miednicowej.
- Technika rozluźnienia przepony.
- Technika rozluźnienia obręczy barkowej.
- Technika rozluźnienia kości gnykowej.
- Technika rozluźnienia podstawy czaszki, kłykci potylicznych i dwóch pierwszych kręgów szyjnych.
- Technika podnoszenia kości czołowej.
- Dwustopniowa technika rozluźniania kości ciemieniowych.
- Dwustopniowa technika rozluźniania kości klinowej.
- Technika łódeczki.
- Technika palca w uchu.
- Technika pociągania płatków usznych.
- Technika kołysania.
- Technika rozciągania.
- Techniki nieruchomego punktu.
Oraz część druga: Omówienie sutherlandowskiej teorii dotyczącej relacji między kością klinową i potyliczną.
- Technika korygująca zakłócenia fleksji
- Technika korygująca zakłócenia ekstensji
- Technika korygująca prawostronne skręcenie kości klinowej
- Technika korygująca lewostronne skręcenie kości klinowej
- Technika korygująca prawostronne przesunięcie kości klinowej
- Technika korygująca lewostronne przesunięcie kości klinowej.
Całość omówiona w bardzo przystępny sposób. Podczas zajęć kładę nacisk na precyzyjne wykonywanie technik.